Menü Simge

1993 Yılında bir aile şirketi olarak kurulan Ata Tohumculuk bugün de bu özelliğini korumaktadır.

Ata Tohumculuk ülke genelin de yayılmış, geniş bayilik ağıyla, tarım kredi kooperatifleri, pancar ekicileri kooperatifleri ve ziraat odası başkanlıkları aracılığı ile tohumlarını pazarlamakta ve üretici ile buluşturmaktadır. Hububat Tohumluğu ihracatı yapan şirketimiz uluslar arası tohum ticareti içinde de yer alarak ülkemize bu anlamda katkı sağlamaktadır.

Firmamız başlangıçta çoğaltıcı kuruluş olarak üretim yapmakta iken 2010 yılından itibaren teknik alt yapısını ve personel istihdamını tamamlayarak “ Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu” Yetki Belgesini, 2014 Yılında da “ Özel Sektör Laboratuvara Analizi ve Belgelendirme Yetki Devri Tescil Belgesi” ni almıştır. Uluslar arası Tohum firmalarıyla kurmuş olduğu partnerlik anlaşmalarıyla üstün kaliteli, yüksek verimli ve ülkemiz şartlarına adapte olmuş yeni çeşitleri Türk çiftçisi hizmetine sunmaktadır.

2010 yılından itibaren cirosunun %’2 sini Ar-Ge faaliyetlerini ayırarak tohum ıslahına başlamıştır. Bioteknoloji yöntemi ile yürütülen ıslah projemiz Tubitak tarafından desteğe uygun görülmüştür. Bu proje kapsamında 2016 yılında generasyon atlatma serası kurulmuş 2017 yılında da, moleküler markör laboratuvarı kurularak proje tamamlanacaktır. Bu proje ile amaç; klasik ıslah programına göre çok daha kısa sürede çeşit geliştirmektir. Firmamız ıslah konusunda gelişmiş ülkelerdeki teknolojiyi kullanarak önümüzdeki yıllarda hububat türleri başta olmak üzere kendi tür ve çeşitlerine ait tohumları Türk çiftçisin hizmetine sunmayı hedeflemektedir.

Saygılarımla Ayhan ATALAY